Reklamodawcy

To co dla jednych może wydawać się nie potrzebnym wydatkiem , dla innych będzie inwestycją kapitałową w przyszłość z efektem kolosalnych oszczędności a więc zysków , które daje nam natura w zamian za otwarte umysły na ekologię

piątek, 8 kwietnia 2011

Ekologiczne oczyszczalnie przydomowe

Nowoczesny dom musi być ekologiczny, zgodny z naturą, przyjazny dla mieszkańców i... wygodny. To wszystko zagwarantować mogą tylko specjalnie dobrane systemy pozyskiwania energii, ogrzewania, a także utylizacji odpadów oraz ścieków. Na rynku pojawiają się coraz lepsze i tańsze urządzenia tego typu ale w kwestii odprowadzania i oczyszczania ścieków kilka lat wcześniej dzięki pozytywnej opinii z Urzędu Gminy i na podstawie pozwolenia wodno-prawnego wybudowałem przydomową oczyszczalnie ścieków z odprowadzeniem do cieku wodnego w całkowitej pewności , że w żaden sposób nie dojdzie do zanieczyszczenia środowiska. Projekt i budowa to bardzo prosta konstrukcja z wykorzystaniem istniejącego szamba i siecią podziemnych rur perforowanych , położonych na głębokości zdolnej do absorpcji ścieków płynnych , gdzie natura ze swoją zdolnością do samooczyszczania, wykonywała pełen proces biologicznej degradacji ścieków. W omawianym projekcie znajdowały sie dwie studzienki rewizyjne dla celów kontrolnych i w ekstremalnych warunkach służące do odbierania nadmiaru ścieków z rur perforowanych.
Niestety najpierw powódź w pierwszej wersji nazywana powodzią stulecia czyli 1997 rok w Kotlinie Kłodzkiej naruszyła warstwy podskórne absorbujące ścieki a następnie powódź w nocy z 28/29czerwca 2009 roku  do godziny  godziny 6,00 rano całkowicie zniszczyła podziemne i naziemne instalacje mojej przydomowej oczyszczalni ścieków. Ekologia przegrała z naturą.
Obecnie na  rynku pojawiają się coraz lepsze i tańsze urządzenia tego typu. Jedne z nich to pełnobiologiczne, przydomowe oczyszczalnie  ścieków. Pozwalają one na zagospodarowanie ścieków pochodzących z gospodarstw domowych, a w efekcie – na obniżenie wydatków na ich utylizację. Oczyszczalnie takie staną się zapewne w niedalekiej przyszłości powszednim, ale istotnym elementem każdego w pełni ekologicznego domu. Należy tylko pamiętać , że natura nie wszystko załatwi za nas , a wręcz przeciwnie może pokrzyżować nasze plany. Oczyszczalnia o której losach opisałem powyżej zaliczana jest (była) do tzw . drenażowych oczyszczalni przydomowych .
Teraz podam trochę informacji dotyczących Biologicznych Oczyszczalni Ścieków będących w ofercie już wielu firm, powiązanych z ekologią.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków to zespół obiektów technologicznych służących do uzdatniania wody czyli usuwania ze ścieków rozpuszczonych w nich koloidów i zawiesin. System oczyszczania odbywa się na drodze procesów biochemicznych.
Zaletą oczyszczalni jest fakt, że całkowita powierzchnia, jaką zajmuje urządzenie (dla domu jednorodzinnego, 6-u mieszkańców), to niecałe 4 metry kwadratowe (podstawa oczyszczalni ma wymiary 160 cm na 130 cm) dlatego oczyszczalnie te noszą też nazwę małe oczyszczalnie ścieków. Miesięczny koszt eksploatacji takiej oczyszczalni to 18-20 pln (cena energii elektrycznej potrzebnej do doprowadzania tlenu dla bakterii, to tyle ile zużywa żarówka 60W włączona przez cały miesiąc). Koszt inwestycji oczyszczalni jest porównywalny z budową zbiornika akumulacyjnego i tylko przywiązanie do tej metody gospodarki ściekami sprawia, że przydomowe oczyszczalnie nie są w Polsce tak popularne, jak na przykład we Francji, gdzie blisko 40% domków jednorodzinnych jest przez nie obsługiwanych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków firmy Bioeko zbudowane są w oparciu o nowoczesne technologie oczyszczania ścieków. Oczyszczona woda zrzucana jest najczęściej do studni chłonnej, może zostać także odprowadzona to jakiegoś cieku wodnego, rzeki, jeziora czy np. rowu melioracyjnego. Oczyszczalnie nie wymagają systemu drenażu, a skuteczność oczyszczania jest na poziomie 95 - 97%.

1 komentarz:

  1. Świetny tekst. Bardzo przystępnie czyta się go. Liczę na więcej i serdecznie pozdrawiam:)

    http://www.zbiornikitempo.pl/

    OdpowiedzUsuń