Reklamodawcy

To co dla jednych może wydawać się nie potrzebnym wydatkiem , dla innych będzie inwestycją kapitałową w przyszłość z efektem kolosalnych oszczędności a więc zysków , które daje nam natura w zamian za otwarte umysły na ekologię

piątek, 8 kwietnia 2011

Ekologia w domu

Nowo budowane domy muszą spełniać coraz bardziej wyśrubowane normy nie z powodu urzędniczego widzi mi się, ale ponieważ to się po prostu opłaca. Tym bardziej, że na rynku sporo jest firm dostarczających rozwiązania nisko energetyczne czy pasywne. Ta ostatnia technologia, chociaż droga, pozwala sprowadzić koszty ogrzewania domu do śmiesznie niskiego poziomu.
W tej chwili trudno ocenić, jak popularne są to rozwiązania, jednak jak, mówi nasza znajoma z serwisu termo-dom , zainteresowanie energooszczędnością w budownictwie stale rośnie.
- To już nie tylko moda, ale konieczność, zwłaszcza w dobie wyczerpywania się surowców czy kolejnych podwyżek gazu, węgla i energii, które wymuszają na nas oszczędność w gospodarstwach domowych - uważa mój sąsiad i podobnie jak ja zainstalował Ogrzewanie Pasywne w swoim domu .  Dlaczego właśnie ogrzewanie jest tak ważne w kontekście zielonej energii? Powołując się na  badania z 2005 roku , aż 70% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe , czyli około 22% energii zużywanej ogółem, przeznaczane było na ogrzanie pomieszczeń. Dla tych, do których takie dane nie przemawiają, powinny przemówić inne liczby.Wg badań 4P Research Mix przeciętny koszt ogrzania lokalu mieszkalnego w Polsce to ponad 2600 zł. W przypadku budownictwa jednorodzinnego jest to jeszcze więcej - przeciętnie 3246 zł. Dla porównania, na ich oświetlenie używaliśmy około 1% całkowitego zużycia energii. Co to takiego ogrzewanie pasywne ?  Według niemieckiego standardu  dom pasywny Passivhaus korzysta z ogrzewania słonecznego pasywnego. Ciepło wpada do budynku przez olbrzymie okna, świetliki w dachu, jego ilość jest regulowana przy użyciu żaluzji. Do niedawna nie było to możliwe, bo na rynku nie były dostępne okna o współczynnikach wymiany ciepła zbliżonych do ścian. Z tego względu przez okna zimą uciekało więcej ciepła, niż mogło się dostać do środka. Passivhaus - dom pasywny  powinien być zbudowany z materiałów o zdolności do akumulowania dużych ilości ciepła. Koniecznie. Tylko w ten sposób zmiana temperatur w ciągu dnia spowodowana nagrzewaniem od słońca w dzień i wychładzaniem w nocy będzie na tyle mała, by nie była odczuwalna. Idea domów pasywnych i energooszczędnych nie jest nowa.
Tak naprawdę, gdy mówimy o rozwiązaniach ekologicznych, myślimy nie tyle o materiałach budowlanych przyjaznych środowisku, co o technologiach, które sprawią, że budynek będzie efektywny energetycznie, a więc energooszczędny czy wręcz pasywny. Sami powinniśmy decydować czy warto ponosić koszty modernizacji i inwestować w nowe technologie. To co dla jednych może wydawać się nie potrzebnym wydatkiem , dla innych będzie inwestycją kapitałową w przyszłość z efektem kolosalnych oszczędności a więc zysków , które daje nam natura w zamian za otwarte umysły na ekologię


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz